Bağlarbaşı Mah. No: 125, Maltepe

+90(216)-370-46-10

TEMMUZ

20

Kim demiş gurmelik kolay iş diye? Gurmeliğin kolay olduğunu düşünen okurların dikkatini lezzetten önce meşakkate çekiyorum.

Kaburgacı Mehmet Usta'nın yeni açtığı Diyarbakır şubesindeki kaburgayı tatmak için Diyarbakır'a doğru yola koyuldum. Zira felce dönen trafikte Anadolu yakasına yemek için geçmektense Diyarbakır daha cazip göründü. Ancak Diyarbakır Havalimanı'nda çalışma olduğu için Elazığ'a indim. Oradan taksi tutup iki saat sonra Diyarbakır'a ulaştım. Apartopar güzel lezzetlerin tadına baktım ve tadı damağımda kalmış olarak gece uçağına yetişmek için Batman'a gittim. Ancak Batman uçağını kaçırınca tekrar Diyarbakır'a döndüm. Sabah erkenden kalkıp Mardin uçağı ile İstanbul'a döndüm. Yani bir kaburga dolması için on saatte beş şehir dolaştım. Ama değdi mi derseniz kesinlikle değdi..

İstanbul Maltepe ve Erenköy'de hizmet veren Kaburgacı Mehmet Usta bu kez memleketi Diyarbakır'da lezzete yelken açtı. Herkes gözünü İstanbul'a çevirmişken Mehmet Usta'nın memleketi için yatırım yapması her açıdan tebrik edilesi bir durum. Bu yaz mevsiminde kaburga dolması ağır olur diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Zira Diyarbakır'ın kuzularından hazırlanan harikulade et, bırakın ağırlaşmayı etin pişirilmesindeki sırdan olsa gerek, yedikçe hafifletiyor insanı. Gözünüzde büyüttüğünüz kaburga, midenizde eriyip gidiyor.

Kaburga dolması, yapımı en zor olan yemeklerden bir tanesi. Diyarbakır'a ait olan bu özel lezzeti en iyi yapan isimlerin başında gelen Kaburgacı Mehmet Usta, beş-altı saat fırında pişen ve bir saat de dinlendirilen körpe kuzu etini iç pilavıyla dikerek servis ediyor. Lime lime olmuş etler masanızdaki içinde pilav olan kocaman tepside ayıklanıyor. Bundan sonrası ise tamamen size kalmış. Beş-altı saat pişen etin yumuşaklığı ağzınıza nefis bir aroma bırakarak midenize inerken yanında ona bol köpüklü yayık ayranı eşlik ediyor.

150 kişilik Diyarbakır Kantar Kavşağı'ndaki bu nezih mekanda kaburga dolması yanında sac tava ve gerdan var. Doğrusu ikisinin tadı da etlerinden olsa gerek süper. Hele sav tava resmen içimin yağlarını eritti. Bu butik restoranın uvertürleri olan suda haşlanmış içli köftesini, nar ekşili bostane salatasını ve tabii ki dondurmalı irmik tatlısını da mutlaka denemelisiniz. Her gün 12.00'den gece 12.00'ye kadar hizmet veren Kaburgacı Mehmet Usta'nın hedefinde Dubai var. Bakalım bu özel lezzet ülke sınırlarını aşacak mı?

Ramazan ayında müşterilerine fiks menü sunan mekan kaliteli ve doyurucu lezzetlerini oldukça uygun bir fiyata sunuyor. Ezogelin çorbası, iftar tabağı, çiğköfte, içli köfte, bostane salata, yayık ayranı, kaburga dolması ve dondurmalı irmik tatlısından oluşan menünün fiyatı kişi başı sadece 30 TL. İstanbul'daki şubelerinde ise bu fiyat 40 TL. Nerede iftar açalım diye düşünenler için oldukça cazip bir alternatif. Bu özel lezzetlerden ben ziyadesiyle memnun kaldım, şimdi sıra sizde!

Kaburga dolması burada yenir!

Kaburgacı Mehmet Usta'nın kaburga dolması ve sac tavası harika, Diyarba-kır'ın 1 yaşını doldurmamış kuzularından seçilerek özenle hazırlanan bu lezzetleri tatmanızı öneririm.

Dondurmalı irmik helvası gerçekten çok özel bir lezzet. Sıcak ile soğuğun muhteşem sentezi. Başka tatlıya gerek var mı derseniz, kesinlikle yok.

Bakır taslarda sunulan ayranın lezzeti de harika. Yemeklerin fiks menü ve porsiyon usulü ile sunulması da güzel bir düşünce.

Zaman Gazetesi

Haberi Paylaşın